גורמי הזיהום במים הם רבים. שפכים, שאריות מזון וחומרי ניקוי זורמים אל מי הביוב וחלקם מחלחלים אל תוך האדמה עד מאגרי מי השתיה. גם פסולת מהתעשייה, כימיקלים ומתכות מגיעים אל המים ומהווים סכנה לבני אדם, לגידולים חקלאיים ולבעלי חיים.גורמי הזיהום במים הם רבים. שפכים, שאריות מזון וחומרי ניקוי זורמים אל מי הביוב וחלקם מחלחלים אל תוך האדמה עד מאגרי מי השתיה. גם פסולת מהתעשייה, כימיקלים ומתכות מגיעים אל המים ומהווים סכנה לבני אדם, לגידולים חקלאיים ולבעלי חיים.

נושא איכות המים מטופל ברשויות המקומיות, מפוקח על ידי רשות המים לפי דרישות משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. בעל המקצוע אשר ברשותו הידע והבקיאות בתחום הבדיקות והבקרות לאיכות המים הוא תברואן מוסמך.

אילו מחלות נגרמות כתוצאה ממים מזוהמים?

הימצאותם של חיידקים ונגיפים, מתכות, כימיקלים ונפט המגיעים אל מקורות המים עלולים לגרום למחלות אשר פוגעות במערכת הנשימה והמעיים. פסולת רעילה של מגוון סוגים של כימיקלים משנה את הרכב המים והיא עלולה לגרום למחלת הסרטן, השפעות גנטיות ולהשפעות רדיואקטיביות מסוכנות.

מים עם ריכוז גבוה של חומרים רעילים אינו יכול לשמש לשתייה, חלחול הפסולת משפיע גם על גידולים חקלאיים ועל בעלי החיים ומובילים להשפעה על חומרי הגלם המשמשים ביצור מזון ביתי או תעשייתי.

השפעת מים מזוהמים על בתי עסק

עסק המטפל באחד מהתחומים הקשורים בייצור מזון, בהובלת מזון או הגשת מזון אחראים על בריאות הציבור בפני החוק. זיהום מים בבית עסק אשר עיסוקו מזון עלול להיות גורם קריטי בניהול העסק.

העסק חייב לנקוט בצעדים כדי לשמור על ניקיון מקורות המים של בית העסק, מערכות הניקוז והביוב, ניקיון המשטחים ועל רמת היגיינה גבוהה בטיפול ובמגע של העובדים במזון. אחד הצעדים לשמירה על מקורות המים הוא לבצע טיפול וחיטוי של מערכות המים בעסק בעזרת אינסטלטור ותברואן מוסמך ובכך לענות על הדרישות המחמירות של משרד הבריאות חלות על עסקים מסוג זה ולשמור על בריאותם של הלקוחות.

תפקידו של תברואן מוסמך בענף המים

ענף המים בישראל כולל את מאגרי מי השתיה, טיפול בשפכים ובמי ביוב וטיפול במערכות מים שונות. הסמכתו של התברואן מאפשרת לו למלא מספר תפקידים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.